2013. január 31., csütörtök

Mennyire veszélyes a rafting?

A vadvízi evezés kicsiny hazánkban is egyre népszerűbb annak ellenére, hogy sem itthon sem a nagyvilágban nem számít éppen komoly gyökerekkel és múlttal rendelkező sportnak. Azt jó ha már az elején tisztázzuk, hogy a vadvízi evezés nem egy és ugyanaz, mint a rafting. A rafting csak egy fajtája a vadvízi evezésnek nálunk mégis egyként kezelik a kettőt. Vadvízi sportnak számít még a vadvízi kajakozás, vagy kenuzás, a trekking és canyoing is. Persze a legnépszerűbb változat tényleg a rafting melyet ezen sport legfontosabb eszközének, magának a gumicsónaknak, vagyis a raftnak köszönhet. Ez a speciális csónak, mint sok más őrület, Amerikából származik, jobban mondva az amerikai különleges katonai egységek felszerelés palettájáról.
 

Ezt számukra fejlesztették ki, hogy olyan speciális vízi küldetéseket könnyedén végre tudjanak hajtani, ahol a siker érdekében szilaj hullámokkal kellett megküzdeniük. Persze később, mint számos hadi fejlesztés, ez is kikerül a civil életbe, ahol a vadvízi sportok szerelmesei hamar felfigyeltek speciális formájára, anyagára és kiképzésre, melynek köszönhetően a kisebb zúgókon játszi könnyedséggel juthattak át és attól sem kellett tartaniuk, hogy a vízből kiálló sziklák kárt tesznek a csónak oldalában. A népszerűség oka tehát elsősorban ez. Vagyis hogy a csónakunk, amivel a szilaj hullámok közt "lovagolunk" szinte elpusztíthatatlan. Sokak számára a rafting másik vonzereje, persze kaland és az adrenalin löket mellett, a biztonság. Nem csak hogy a raft hihetetlenül stabil, így nehéz vele felborulni, de e mellé még olyan biztonsági eszközök is jönnek, melyek használatával akár gyerekek is kipróbálhatják ezen különleges, extrém sportot. Hogy mik ezek a biztonsági eszközök. Először is ott a sisak. Egyrészről megvédi fejünket a szikláktól, ha esetleg mégis a vízbe esnénk, plusz rikító színének köszönhetően társaink könnyebben észrevesznek minket, hogy kihúzhassanak. A másik felszerelés a mellény.
 

Ennek elsődleges célja nem az, hogy a víz felszínén tartson minket, persze erre a célra is szolgál, de egy olyan speciális anyagból van melynek valódi feladata, hogy felsőtestünket védje a sziklák okozta sérülésektől. Ennek színe is szándékosan rikító, mint a sisaké.A kihűléstől a neoprén ruha védi meg a raftingost, hiszen a hegyi folyók vize ritkán mondható kellemes hőmérsékletűnek. Valójában az evező is kettő célt szolgál, hiszen nem csak ennek segítségével jutunk előrébb és kormányozzuk a "ladikot", de ügyesen használva ezzel könnyen eltolhatjuk magunkat a szikláktól. Ilyen biztonsági felszerelések mellett gyakran választják nyári vakációjuk céljául valamelyik környékbeli vadvízi folyót akár családok vagy a vadvízi evezésben járatlan baráti társaságok is. Igazából ha van egy tapasztalt túravezetőnk, akik pár mondatban felkészít minket, hogy mire is számítsunk és egyes helyzetekben hogyan viselkedjünk, na és persze a csónak irányítását is rá bízzuk, akkor nem lehet semmi gond. Egy ilyen vadvízi túrán biztos, hogy egy életre szóló élménnyel fogunk gazdagodni.

2013. január 10., csütörtök

Kozmetikai tovább képzések

18 évesen egyre kevesebben tudják, hogy melyik szakmában kívánnak elhelyezkedni és hivatásukként űzni azt. Ezért választják legtöbben az állam által finanszírozott első szakmaként a kozmetikus OKJ-s képzést. Ez az irány még jól is elsülhetne, de sajnos igen kevesen vannak tisztában azzal a ténnyel, hogy ez egy felelősségteljes hivatás. Emberek szépsége és ápoltsága van a kozmetikus kezében. És minden egyes fogadott páciens ajánlásai alapozhatják meg a jövő vevőkörét. Ez nem „a gyakorlat teszi a mestert” elven működik. A gyakorlat teszi a profit, de előtte már el kell egy szintet érni ahhoz, hogy rutinosan és kellő felelősségtudattal tudjon dolgozni a szakmabeli. Mivel vannak arra törekvések, hogy felnőttképzésen is elsajátíthassák a „tudást” egyre kevesebb óraszámmal is, nem mondhatni, hogy túl nagy biztonságban lennének a laikus, szépülni vágyó potenciális páciensek. Innentől kezdve kizárólag a nagy vendégkörrel, ígéretes referenciákkal rendelkező kozmetikusoknál érdemes majd bejelentkeznünk.
A vizsga sikerességéhez 35%-ban járul hozzá az elméleti rész, 65%-ban a gyakorlati, és egészségügyi alkalmassági vizsgálat is szükségeltetik hozzá. És ezek csak az alapok, melyek jó kiindulópontként szolgálhatnak, de a jó kozmetikus nem áll meg ezen a szinten, még ha gyakorlati tapasztalatokat szerez időközben akkor sem, mivel a technika és az igények fokozatosan változnak, finomodnak, új trendek érkeznek, tehát haladni kell a korral. Ha valaki megtanul profi módon gyantázni, de nem szerez ismereteket  a végleges szőrtelenítés fejlődésével kapcsolatban, egy idő után kiesik a piac által diktált tempóból.Egyre hatékonyabb és drágább technikák, sminkelési módok jelennek meg sorra, és már egy profi kozmetikusnak akkor rendelkeznie kell a legújabb gépekkel és tudással, mielőtt a köztudatba kerülne. Folyamatosan képzésekre kell járnia, és folyton felülvizsgálnia az általa ismert technológiákat, a konkurenciával összehasonlítva, hogy fenn tudja magát tartani mint anyagilag, mint tudásszintben. Egyre népszerűbbé vált a sminktetováló tanfolyam, mint a kozmetikusok továbbképzési lehetősége a plasztikai korrekciós tetováló tanfolyammal karöltve. A plasztikai sebészet egyre nagyobb divattá növi ki magát. A szépségre helyezett túlzott hangsúly pedig arra készteti a kisebb-nagyobb testi hibával rendelkező egyéneket, hogy feltétlenül forduljanak vele kozmetológushoz, mivel a társadalom külső jegyekkel kapcsolatos igényei szinte beteges szinten megnőttek, így aki eszerint a mérce szerint kíván élni, a mai világban el fog menni, hogy korrigálja teste hibáit - amit esetleg egy más igényeket támasztó világban amúgy nem tenne meg - Ez a rendszer pedig garantálja a kozmetikus szakma felvirágoztatását, mivel a kereslet növekszik a professzionális szakmabeliek iránt. Ahhoz, hogy profik legyünk ebben a témában, csak elhivatottságra van szükségünk, ami sikerünk kulcsa lehet!