2014. július 30., szerda

Tényleg okolható a csokoládé a pattanásos bőr kialakulásáért?

Sokszor halljuk, hogy bizonyos élelmiszerek fokozzák a faggyútermelést, és pattanásaink közvetlen okozóiként könyveljük el magunkban - többek között - a csokoládét is. Na de mennyi valóságalapja van ennek?

Serdülőkorban sajnos „természetes” jelenségnek nevezhetünk egy-egy – vagy több - pattanást az arcon, vagy háton, hiszen ebben az időszakban indul növekedésnek a tesztoszteron nemi hormon mennyisége, melyre túlérzékenységgel reagálnak a faggyúmirigyek, a több faggyútermelés következtében a szőrtüszők eltömődnek, és ennek tetejében még a környező baktériumokkal is reakcióba lépnek. Ennek végtermékét, a mitesszert, aknét talán mi is tapasztaljuk/tapasztalhattuk saját bőrünkön. 

Második lehetséges ok lehet a szőrtüszőket alkotó sejtek elfajulása, mely során a sejtek felhalmozódnak, ami a tüsző elzáródáshoz, pattanás kialakulásához vezet. Továbbá a pattanásosságra való hajlandóság nem örökletes, még is a tapasztalatok azt bizonyítják, hogy a fiatalkorban pattanásos szülők gyerekei is nagyobb valószínűséggel lesznek azok.

Az édesség kedvelőinek jó hír, hogy a főbb kiváltó okok között nem szerepel a csokoládé a listában. A helyes táplálkozás természetesen hozzájárulhat a bőr egészségi állapotához, de a csokoládét közvetlen okozóként említeni, tévhit. Sőt! A csokoládés pakolás méltán híres bőrre gyakorolt jótékony hatásáról. A Dél-Amerika-i kakaófa magjából nyert kakaókivonat a bőrt megújítja, feszesíti, táplálja, magas antioxidáns tartalmú, káliumban és magnéziumban gazdag, továbbá ásványi anyagokat és vitaminokat is tartalmaz.


Mik azok a valódi tényezők, melyek ronthatnak a helyzeten?

A párás éghajlat, és nagymértékű izzadás kedvezőtlenül befolyásolja az aknés bőrt. A hormonok változásai – menstruáció, terhesség idején, fogamzásgátló tabletta szedésekor – sok esetben hozzájárulnak a pattanások kialakulásához, viszont ennek az ellenpéldája is lehetséges, mikor terhesség idején, fogamzásgátló tabletta szedésekor az aknék teljesen elmúlnak, vagy számuk csökken. Arckrémek, kozmetikai készítmények is az akne rosszabbodásához vezethetnek, ezért fontos az általunk kiszemelt krém használata előtt szakemberrel konzultálni.

Mik azok, melyek javítanak a helyzeten?

Először is, fontos, hogy minél előbb osszuk meg problémánkat egy bőrgyógyász szakorvossal, aki többféle eszköz és szaktudás birtokában hatékonyabban tudja kezelni a problémát az otthoni öngyógyítással ellentétben, amivel sokszor ronthatunk a helyzeten. Kenőcs, és oldalt használata mellett – amennyiben a készítmény nem zárja ki – a napsugárzás is jótékony hatással lehet a problémás bőrfelületre – persze csak a napozási szabályok betartásával -. Továbbá vannak hatékony kezelési formák, mint a mikrodermabrázió, gyümölcssavas hámlasztás, mezoterápia, melyek egyben a pattanások okozta hegeket is eltüntetik.

Továbbá figyeljünk arra, hogy minden este távolítsuk le arcbőrünkről a sminket, használjunk zsírmentes arcápoló készítményeket, lehetőség szerint kössük fel, vagy fésüljük hátra hajunkat – ezzel is csökkentve a bőrirritációt kiváltó lehetséges tényezőket -.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése