2013. szeptember 24., kedd

Tippek a leszokáshoz

Annak ellenére, hogy mindenfelől érkezik az üzenet a dohányzás egészségre káros hatásaitól, több millió ember függ tőle. A dohányzó emberek többsége megszokásként gyújt rá, kiegészítve egy másik tevékenységet pl. kávézás, italozás, telefonálás. Rengeteg ember akar leszokni, de mégsem kezd hozzá. Lehet, hogy nem tudja hogyan csinálja, és az is lehet, hogy nem érez elég akaraterőt magában. A következőekben olyan embereknek szeretnék segítséget nyújtani, akik hasonló „problémákkal” küzdnek. A leszokás nem könnyű,. Rengeteg türelem, kitartás és elszántság szükséges hozzá, de ha sikerül leszoknod, akár évekkel is meghosszabbíthatod az életedet.

Miért fontos abbahagyni a dohányzást?
Bizonyára Te is tudod, hogy csökkentheted a szívbetegségek, a rák és a légzőszervi megbetegedések százalékát. A vérnyomásod és a pulzusod vissza fog fog térni a normális ütemre. Ha fázós vagy és dohányzol, a leszokás segíthet a vérkeringésben is, így több vér juthat a végtagjaidba, ezáltal kevésbé lesz hideg a kezed és a lábad. Az immunrendszered is meg fog erősödni, ellenállóbb leszel a megfázással, a náthával, a vírusos betegségekkel szemben. Terhes nőknél különösen fontos a leszokás, hiszen a dohányzás súlyosan károsíthatja a magzat egészségét is. Gondolj a gyermekedre! A leszokás azonban nem csak az egészségi funkcióidra lesz hatással. Pár napon belül észreveheted majd hogy az ízlelő-és szaglószerveid funkciói felerősödnek. Olyan ízeket, illatokat, szagokat fogsz érezni, amelyeket korábban a dohányzás miatt nem érezhettél, és az eddig megszokott ruhákat és bútorokat átszövő erős cigarettaszag el fog tűnni. (Főleg, ha sokat szellőztetsz!) Az utolsó szál cigi elszívása után ingerültebbnek fogod érezni magad. Előfordulhat izzadás,  kézremegés és köhögés is. Ez utóbbi annak „köszönhető”, hogy kiürülnek a szervezetedből azok a méreganyagok, amelyek éveken keresztül gyűltek a tüdődben. Ezek a tünetek viszont pár héten belül elmúlnak, és utána rohamosan fog javulni a közérzeted. Az esetek többségében nikotin elvonási tünetek jelennek meg. A nikotin függőséget okozó, bizonyos esetekben nyugtató hatású anyag. Éveken át tartó dohányzás után a szervezeted hiányolni fogja, ez kényelmetlen, kellemetlen érzést fog maga után vonni. Ilyenkor úgy érezheted, hogy nem tudsz nélküle meglenni és muszáj rágyújtanod, de nem szabad! Rengeteg nikotinhelyettesítő terméket vásárolhatsz meg tapasz, rágógumi, orrspray-k formájában. Ezeket használva napról-napra vagy hétről-hétre egyre kevésbé fogod azt érezni, hogy azonnal rá kell gyújtanod. Sokan félnek attól, hogy a leszokással párhuzamosan fel fog szaladni rájuk néhány plusz kiló. Az esetek többségében ez általában 3 kilót jelent. A hízás könnyen megelőzhető az étrend és az életmód előzetes megváltoztatásával. Gondold csak végig, nem ér az a pár plusz kiló számodra éveket az életedből?! 


Hogyan szokj le?
A legfontosabb a gondos előkészület. Tervezd meg a mindennapjaidat azok nélkül a tevékenységek nélkül, amelyek mellett elszívtál 1-2 szál cigit. Ha nem tudod mellőzni az életedből ezeket a helyzeteket, akkor találj ki másik pótcselekvést, amivel lefoglalhatod a másik kezedet. Például kávézás mellé vegyél egy jó újságot. Kérj segítséget a családodtól és a barátaidtól! Hidd el, hogy nem leszel a terhükre. Épp ellenkezőleg, örülni fognak az elhatározásodnak. Ha nő az étvágyad, akkor próbáld egészséges rágcsálnivalóval csillapítani azt. Például vidd el a munkahelyedre az előre feldarabolt répát vagy almát. Fő a pozitív gondolkodás. Minden napot könyvelj el sikerként, amelyiken sikerült nem rágyújtani. Haladj kis lépésekben, minden csak az aznap lebegjen a szemed előtt. Jó ötlet lehet megajándékozni magadat az első „tiszta2 hónapod után. Egy kis vállba veregetés mindig jól esik, még akkor is ha ezt magadnak teszed. Végül, de nem utolsósorban előfordulhat, hogy megbotlasz, hogy hibázol. Ne könyveld el kudarcként és fuss neki újra, meglátod megéri. Szervezeted hálás lesz érte Neked.

Remélem az előbbi sorokat olvasva vannak olyanok, akik a leszokás mellett döntöttek. Nekik kívánok sok sikert!

2013. szeptember 12., csütörtök

Hasznos információk kerékpár választáshoz

Egyre nagyobb népszerűségnek örvend hazánkban a kerékpározás. Ez teljesen érthető is hiszen gyors, kényelmes, nem kell dugóban araszolni, kiszámítható, környezetbarát, egészséges stb. Használják városi közlekedésre, űzik sportszerűen és lehet egyszerű hobbi is. Amikor első kerékpárunkat szeretnénk megvásárolni könnyen előfordulhat, hogy elbizonytalanodunk. Rengeteg kérdés merül fel:  milyen váz lenne a megfelelő, mennyire fontos az ár , milyen „extrák” kellenek és egyáltalán van-e rájuk szükség? Ahhoz, hogy a számunkra megfelelő drótszamarat tudjuk kiválasztani, íme egy kis segítség. Az első dolog, amit el kell döntenünk, hogy milyen gyakran, és milyen módon, milyen terepviszonyok között szeretnénk majd használni a kerékpárt. A városi bringások leginkább csak munkába, iskolába járáshoz használják kerékpárjukat, kizárólagosan rövid távú közlekedésre. Elmondható, hogy belőlük van ma a legtöbb Magyarországon,  számukra az ún. városi kerékpárok a legmegfelelőbbek. Nehéz lenne meghatározni a városi biciklisek táborát, hiszen ez az A-ból B-be közlekedőktől egy valódi „életformáig” terjed. Külsőre sem könnyű leírni egy városi bringát, mert nagyon széles skálán mozog, a jelentéktelen olcsó „roncstól” a divatcikkig. A legfontosabb szempont választásnál az, hogy összhangban legyen mindennapi szokásainkkal és lehetőleg minél kevesebbszer hibásodjon meg. Az ilyen bicikliken kényelmesen, nyugodtan élvezhetjük a felegyenesedett testtartást. Szerencsére egyre inkább szélesedik azoknak a tábora, akik a mozgásigényüket már kerékpározással elégítik ki.


Ők gyakran minden nap használják a biciklijüket. Számukra az egyik lehetőség a  túrakerékpár. Kényelmes, egyenes háttal lehet rajta ülni, lazább talajra és aszfaltra is kiváló. Ezeket vastagabb gumival szerelik fel, mint a városi bringákat. A „Cross” típus már túrázásra is használható. A kerékmérete lendületesebb, gyorsabb haladást tesz lehetővé aszfalton, ugyanakkor felépítése révén jól bírja, hogyha egy túra alkalmával erdei utakra tévedünk. Van még az ún. „Fitness” kerékpár, mely egy egyenes kormányú országúti kerékpár, szélesebb gumival és sokkal kényelmesebb üléshelyzettel. A hobbi bringások általában csak hétvégén veszik elő kerékpárjukat, elsősorban kirándulás céljából. A természet szépségeiben gyönyörködve tekernek hegyekben vagy erdei ösvényeken. Nekik a Montain Bike ( hegyikerékpár) a leginkább ajánlott. Ez a típus kifejezetten földútra van tervezve és nagyon masszív. Bütykös, széles gumijával kissé kényelmetlen és lassú aszfalton, ezért ezek használata nem ajánlott városi közlekedésre. A versenyzők rendszeresen edzenek. A profik mellé a hobbi versenyzőket is ugyanúgy be lehet sorolni. Ők komolyabb versenyeken, tömegrendezvényeken, kerékpáros maratonokon is indulnak hobbi kategóriában. Számukra az előbb említett MB mellett az országúti kerékpárok is ideálisak. Ez a típus csak sportolásra, aszfaltra való. Nagy, vékony kerekei vannak mély kormánnyal és nagyon döntött testhelyzetet igényel. Aki ilyen kerékpárt választ, az egy rendkívül jól gyorsítható, könnyedén guruló és tekerhető, műszakilag fejlett kerékpárt tudhat magáénak. A versenybicikliseket könnyen felismerhetjük ruházatuk alapján. Miután sikerült kiválasztani a megfelelő kategóriát, jöhet a vázméret. Ezt általában a vázon vagy a  nyeregcsövön szokták feltüntetni. A nyeregcső hosszát, az ember testmagasságához, a karok, lábak hosszához kell igazítani. Az eladók segítségét kérve könnyedén rátalálhatsz a megfelelő méretű kerékpárra. Már csak az árakon kell elgondolkozni. Vajon érdemes a drágábbat megvenni, vagy jó lehet egy olcsóbb kategóriájú kerékpár is? Vannak olyan felszerelések, amikre muszáj költened. Gondolok itt például a világításra, persze ez nem fogja nagyon megdobni a költségeidet, de kötelező dolog. Akármilyen kerékpárra essen a választásod, a legfontosabb a biztonság!